Index podania farieb CRI

Index podania farieb CRI

   Počuli ste už o skratke CRI? Poznáte jej význam a dôležitosť pre výber svetelného zdroja?

   Pojem CRI (ang. Color Rendering Index, v skratke CRI) predstavuje index podania farieb, ktorý sa udáva na stupnici od 0 do 100. Tieto hodnoty sú vyjadrené v percentách. V praxi sú tieto hodnoty podanie farieb proti dennému svetlu.

   Čím je hodnota vyššia, tým je kvalita svetla lepšia, respektíve vyššia. Znamená to, že objekty, ktoré osvetľuje sú hodnovernejšie a vyzerajú prirodzene. Hodnota 100 predstavuje ideálne podanie farieb a jedná sa o prírodne vonkajšie svetlo.

   Ak je hodnota nižšia, prípadne až 0 znamená to, že kvalita podaných farieb je nízka a farby môžu byť skresľované. Aj v prípade, že je silné svetlo, tak nebude možné rozoznať pod ním farby.

 

   Viacero faktorov ovplyvňuje ako sa cítime v rôznych priestoroch. Medzi jeden z týchto faktorov patrí aj osvetlenie priestorov. Z tohto dôvodu odporúčame pri výbere osvetlenia sledovať parameter CRI. Pri svetle, ktoré má nižšie CRI sa môžeme cítiť nekomfortne a pôsobí toto svetlo horšie na našu psychiku.

   Ak si neviete poradiť s výberom správneho osvetlenia neváhajte nás kontaktovať a veľmi radi Vám s výberom vhodného osvetlenia pre Vaše potreby poradíme.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie