Index podania farieb CRI

Index podania farieb CRI

   Počuli ste už o skratke CRI? Poznáte jej význam a dôležitosť pre výber svetelného zdroja?

   Pojem CRI (ang. Color Rendering Index, v skratke CRI) predstavuje index podania farieb, ktorý sa udáva na stupnici od 0 do 100. Tieto hodnoty sú vyjadrené v percentách. V praxi sú tieto hodnoty podanie farieb proti dennému svetlu.

   Čím je hodnota vyššia, tým je kvalita svetla lepšia, respektíve vyššia. Znamená to, že objekty, ktoré osvetľuje sú hodnovernejšie a vyzerajú prirodzene. Hodnota 100 predstavuje ideálne podanie farieb a jedná sa o prírodne vonkajšie svetlo.

   Ak je hodnota nižšia, prípadne až 0 znamená to, že kvalita podaných farieb je nízka a farby môžu byť skresľované. Aj v prípade, že je silné svetlo, tak nebude možné rozoznať pod ním farby.

 

   Viacero faktorov ovplyvňuje ako sa cítime v rôznych priestoroch. Medzi jeden z týchto faktorov patrí aj osvetlenie priestorov. Z tohto dôvodu odporúčame pri výbere osvetlenia sledovať parameter CRI. Pri svetle, ktoré má nižšie CRI sa môžeme cítiť nekomfortne a pôsobí toto svetlo horšie na našu psychiku.

   Ak si neviete poradiť s výberom správneho osvetlenia neváhajte nás kontaktovať a veľmi radi Vám s výberom vhodného osvetlenia pre Vaše potreby poradíme.